Reklama
 
Blog | Tomáš Lemešani

Nezávislé lobbistické noviny

Stejně jako desítky „nových“ politiků, kteří slibují změny a boj proti „tradičním“ politickým stranám i Tomio Okamura rád kritizuje staré lobbistické kauzy a propojení. Rád skloňuje slova jako mafie, či kmotři. Problémem ovšem může být, že přímo s těmi nejkovanějšími sám spolupracuje.

Na toto propojení má paradoxně ukazovat vydávání stranických novin, které okamurovci prezentují jako necenzurovaný kritický hlas politické scény. Noviny „Na vlastní oči“ byly distribuovány bezplatně do schránek domácností po celém Česku.

I proto veřejnost překvapily poměrně nízké náklady. Na tisk a distribuci podle reportu dodaného Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran dala strana celkově 6 milionů korun.

Tiskla a distribuovala je společnost Strategic Consulting. Její jednatelem a jediným společníkem je Jan Čížek. Jde o vydavatele, který je živený zejména zakázkami ze samospráv. Na starosti má přípravu, tisk a distribuci několika komunálních časopisů. Jeho pozice jsou nejsilnější v Praze, kde vydává třeba celoměstský bezplatní titul Naše Praha.

Čížkova mediální činnost je v Praze zakořeněna. Neobvyklý objem zakázek získala zejména na Praze 10, kde podnikatel profitoval ze spolupráce s bývalým starostou městské části Milanem Richterem z ODS. O úspěchu podnikatele Čížka ve veřejných zakázkách pro Prahu 10 údajně rozhodovala také další aktivita známého radního z ODS Tomáše Hrdličky.

Eknihu Politika s.r.o. můžete objednat úhradou 149 CZK na účet 2600602450/2010. Do poznámky pro příjemce stačí napsat své jméno a na adresu [email protected] zaslat mail, kde si knihu přejete dodat. Vše lze nakoupit také po kliknutí zde.

Politik a lobbista se zná s Milanem Richterem a právě přes něj měl podle četných podezření úřad městské části rozhodovat o tom, komu se bude v místním byznysu za veřejné peníze dařit.

Podnikatel Hrdlička, který původně rozbíhal kariéru vlastnictvím benzínové pumpy a výherních automatů v hospodách, ovládá společnost Kupiano Investments. Ve společnosti s kyperskou matkou je předsedou správní rady.

Stejné obsazení správní rady i vlastnictví má také Vistoria CZ. Společnost se širokým záběrem činnosti od malířství až po reklamu, ještě pod názvem Navatyp spravovala několik nemovitostí patřících hlavnímu městu. Podle kritiků z řad opozičních poslanců přitom o zakázky městské části soupeřily jenom firmy tehdy ještě radního, Hrdličky.

Ten se tehdy k vlastnictví Vistorie, ani dalších firem spojených s Kupiano Investments nepřiznával, přičemž podle indícií soutěžil sám se sebou. Nikdy si však za podezřelé obchody nevyslyšel verdikt vinen, a tak je aktivní v byznysu i politice dodnes. V médiích se začíná označovat za šikovného investora, či občanského aktivistu.

Hrdličku spojuje s SPD nejen vydavatel stranického časopisu Čížek. Dlouho se polemizuje o blízkém spojení Tomáše Hrdličky a Radima Fialy. S druhou nejvýraznější tváří Svobody a přímé demokracie se Hrdlička zná ještě z dob, kdy byli viditelnými tvářemi ODS. Fiala, stejně jako Hrdlička patřil k těm, které dnes SPD nazývá kmotry – tedy podezřelým politickým podnikatelům.

Z odposlechů, které byly pořízeny během vyšetřování Jany Nagyové, dnes Nečasové policie zjistila třeba to, že Fiala podezřele ovlivňoval člena představenstva Českých drah Romana Bočka k tomu, aby zadal zakázky na úklidové služby. Fiala sám podnikal v dvou úklidových firmách B. S. Kings a IC Facility. Dnešního místopředsedu Radima Fialu tehdy policie podezírala ze stejných praktik jako Hrdličku. O tom však víc v jiné kapitole.

 

Ukázka z knihy Politika s.r.o., Tomáš Lemešani

Reklama