Reklama
 
Blog | Tomáš Lemešani

Nejedlý je považován za ruského agenta

Není jasné, co Martin Nejedlý v Rusku devět let dělal. Nástrojem ruského vlivu v Česku je také Czechoslovak Group a Vladimir Jakunin korumpuje Klause i Zemana. Ruský historik Yuri Felshtinsky.

Kdo je dnes klíčovou osobou pro ruský vliv v Česku?

Yuri Felshtinsky: Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Pokud máte na mysli české občany: jde o prezidenta České republiky Miloše Zemana a jeho blízkého spolupracovníka Martina Nejedlého, který žil v Rusku po dobu 9 let a je mnoho lidmi považován za ruského agenta.

Není jasné, co těch devět let v Rusku dělal. Pro svou práci nikdy neprošel prověrkou české bezpečnostní informační služby (BIS) a pracuje pro Zemana jako dobrovolník.

Pokud máte na mysli Rusy, kteří se podílejí na české politice, pak je to Vladimir Jakunin, bývalý ministr ruských železnic, který měl a má přímé vazby na ruské speciální služby. Jakuninovo ministerstvo si objednalo různá železniční zařízení od Czehoslovak Group a zároveň pozvala významné české politiky, mezi nimi i prezidenta Klause a prezidenta Zemana, na konference pořádané Jakuninovým institutem nazvaným „Výzkumný ústav pro dialog civilizací“ se sídlem v Berlíně.

Na setkání na konferencích na Rodosu přednášející dostávali od ústavu významné honoráře. Bylo také známo, že Czechoslovak Group pomohla současnému prezidentovi Česka, aby byl v roce 2013 zvolen, finančně podporovala jeho politickou stranou, a že vztahy mezi Jakuninem a Zemanem byly a zůstaly velmi blízké. Říká se, že je Jakunin stále ve styku s mnoha lidmi ve vnitřním kruhu prezidenta Zemana.

Jak funguje spolupráce mezi Ruskem a klíčovými lidmi v Česku?

Yuri Felshtinsky: Myslím, že v České republice je mnoho lidí, kteří znají odpověď na tuto otázku lépe než já. Můj názor je, že Czechoslovak Group byla založena jednotlivci s vazbami jak na kriminální (mafiánské) skupiny, tak na ruské speciální služby. Zvláště podezřelí byli dva lidé, kteří měli na starosti samotnou společnost a měli na starosti její spojení s ruskými obchodními partnery – panem Jaroslavem Strnadem a panem Alexejem Beljajevem (ze Slovenska).

Centrem ruských zpravodajských operací v Evropě se stalo ruské velvyslanectví se 120–140 zaměstnanci ruské ambasády. Pokud hledáme centrum pro koordinaci ruské činnosti, nachází se v centru Prahy a skutečně v centru Evropy.

Kniha zavražděného Alexandra Litviněnka o metodách režimu Vladimira Putina v Česku nikdy nevyšla. Spoluautor Blowing Up Russia Yuri Felshtinsky nyní formou předobjednávek na hithit.cz hledá podporu pro publikování české verze. V zemi, kde roste ruský vliv je podle něj titul mimořádně důležitý a nikdy zde nevyšla.

Proč je pro Rusko důležitý region východní a střední Evropy?

Yuri Felshtinsky: Rusko (Sovětský svaz) bylo založeno již před rokem 1991. Sovětský svaz měl určitou podporu mezi místními komunisty a agenty tajných služeb. Když po roce 2000 Kreml změnil svou filosofii z proevropské na anti-západní, bylo snazší udržet si půdu v bývalém sovětském bloku – východní Evropě, kde byl sovětský vliv hluboce zakořeněn před lety, než vytvořit nové platformy na Západě.

Rusko chce být vlivné. Samo o sobě v této touze není nic špatného. To se však stává nebezpečným a nepřijatelným v momentě, když Putin zaměňuje „respekt“ a „strach“ v souladu s ruským slovem „боишься – значит уважаешь“. Pro Putina, aby byli lidé respektováni, musí se ho lidé a vlády bát. Není schopen pochopit, že úcta nemá nic společného se strachem. Ano, lidé se bojí Ruska a Putina, ale nerespektují je. Protože se jich bojí a nedůvěřují jim.

Váš bestseller „Blowing Up Russia“ byl napsán s Alexandrem Litviněnkem. Myslíte si, že jeho vražda bude potrestána?

Yuri Felshtinsky: Víme, že za tento zločin nikdo nikdy nebyl potrestán, ačkoli od roku 2006, kdy byl Litviněnko v Londýně otráven, bylo ve Velké Británii provedeno vyšetřování a důkazy naznačují, že tuto vraždu provedl ruský stát, FSB, možná přímým příkazem Vladimíra Putin. To je další příklad toho, jak Rusko nerespektuje mezinárodní právo.

Vás se také někdo pokoušel zavraždit. Jste teď v bezpečí? Neobáváte se něčeho?

Yuri Felshtinsky: Já se nebojím. Není to proto, že jsem statečný, ale proto, že si nedovolím přemýšlet o vzájemných souvislostech mé bezpečnosti a mé práce. Kromě toho nemá žádný praktický smysl být paranoidní ohledně vaší vlastní bezpečnosti. To nikdy nepomůže. Je velmi důležité, abyste se nepřeceňovali a prostě dělali svou práci.

Yuri Felshtinsky studoval historii na Moskevském pedagogickém institutu. V roce 1978 emigroval do Spojených států a pokračoval ve studiu historie, nejprve na Brandeis University, pak na Rutgers, kde získal titul Ph.D. v historii. Byl také postdoktorandem v Hooverově ústavu na Stanfordské univerzitě. V roce 1993 doktor Felshtinsky obhájil doktorskou disertaci na Institutu dějin Ruské akademie věd a stal se prvním občanem USA, který získal doktorát v Rusku.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama